1 0 3000 0 300 120 30 https://mytelefon.pl 960 0
site-mobile-logo
site-logo

W jaki sposób określić czas pracy baterii?

Praca baterii przebiega w sposób nieliniowy. Właśnie dlatego oszacowanie jej czasu pracy nie zawsze jest proste. Nie można również zapomnieć o wewnętrznych stratach energii, przez które do rozładowania dochodzi szybciej. Bezpośrednio odpowiadają one za spadek wydajności. Ponadto należy pamiętać o […]

Praca baterii przebiega w sposób nieliniowy. Właśnie dlatego oszacowanie jej czasu pracy nie zawsze jest proste. Nie można również zapomnieć o wewnętrznych stratach energii, przez które do rozładowania dochodzi szybciej. Bezpośrednio odpowiadają one za spadek wydajności. Ponadto należy pamiętać o tym, że straty są wyższe przy ekstremalnych obciążeniach. Zastanawiasz się, jak obliczyć czas pracy akumulatora? Skorzystaj z poniższych wskazówek od expressgsm.eu – serwis telefonów.

Prawo Peukerta

Prawo Peukerta jest stosowane w przypadku, gdy chcemy określić współczynnik sprawności akumulatora w czasie, gdy jest on podłączony do zasilania. W dużym uproszczeniu, im szybciej dochodzi do rozładowania baterii, tym mniejsza jest jej pojemność. Ciekawym jest, że baterie kwasu ołowiowego lepiej ładować jest z przerwami, gdyż dzięki temu ich zużycie jest niższe. Przerwa stanowi czas regeneracji.

Oczywiście niemal wszystkie baterie wymagają czasu na regenerację, jednak tylko w przypadku odmiany ołowiowej konieczne są wyraźne przerwy w procesie ładowania. W dużej mierze jest to spowodowane wolniejszą reakcją elektrochemiczną. Prawo Peukerta nie sprawdza się w przypadku baterii litowo-niklowych, które posiadają inne parametry. Konieczne jest zastosowanie innej metody.

Wykres Ragone’a

Pojemność baterii a czas pracy to pojęcia ściśle od siebie uzależnione. Z łatwością można zauważyć, że wraz z upływem czasu dochodzi do spadku pojemności, a akumulator należy ładować znacznie częściej niż na początku. Wykres Ragone’a tworzony jest po to, aby odczytać czas pracy baterii w godzinach, a nawet minutach. Jest to możliwe w przypadku odmiany litowo-niklowej. Przelicznik mAh na godziny można bez trudu znaleźć w sieci. Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy nie posiadają dostatecznej wiedzy związanej z wykonaniem omawianego wykresu.

Trzeba wiedzieć, że na czas pracy akumulatora wpływa szereg różnorodnych czynników. Należy wiedzieć, że bateria zanika podczas cyklu ładowania. Dodatkowo ulega ona procesowi starzenia, co także negatywnie odbija się na pojemności. W niektórych przypadkach istotna jest także temperatura. Jeśli jest ona bardzo niska, to akumulator może czasowo stracić swoją moc. Przedstawiany wykres nie uwzględnia tego typu czynników.

Poradniki
Previous Post
Zalanie telefonu. Ja...
wymiana-baterii-samsung-s8
Next Post
Wymiana baterii Sams...
0 Comments
Leave a Reply